top of page

Nervür nasıl yapılır

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki nervür ayağını kullanabilmek için çift iğneye ihtiyacımız var.Çift iğnemizi makinemize takıyoruz.iplikleri sıra ile geçiriyoruz.

Nervür ayağımızı da makinemize takıyoruz.

Kumaşımızı ayağın altına yerleştiriyoruz. Burası çok önemli. Dikişe başlamadan önce dikeceğiniz kumaşın kullanılmayan kısmında deneyerek ayar yapmanız gerekiyor. Nasıl mı?  Kumaşınızın kalın veya inceliğine göre dikiş adım uzunluğunu azaltmanız gerekiyor. Örneğin benim kumaşım çok kalın kışlık bir kumaş olduğu için dikiş adım uzunluğunu 1 mm kadar düşürdüm. Birde üst ipliğimizi olabildiğince sıkılaştırıyoruz. Benim ki en son +3 olduğu için oraya getirdim. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra başlıyoruz dikmeye

Dikme işlemi bitince aşağıdaki gibi düzgün sıkıca dikilmiş incecik bir pili ortaya çıkıyor. Nervürün boğumlarından istediğiniz aralıkları vererek yan yana da bir çok düzgün dikişler yapabilirsiniz.

Bıçaklı overlok ayağı

October 28, 2017

Bu dikiş ayağı overlok makinası gibi işlev görüyor. Yani hem overlok yapıyor hemde artan kumaşı içerdiği bıçaklar yardımıyla kesiyor.
Öncelikle kurulumundan bahsetmek istiyorum:

1. Kendi makinamızda halihazırda takılı olan dikiş ayağını minik vidayı sökerek çıkarıyoruz.

2. Overlok ayağının ingiliz anahtarı gibi olan kısmını makinanın iğnesinin takıldığı yere yerleştiriyoruz.
3. Ayağı yerine iyice oturttuktan sonra minik vidayı tekrar yerine yerleştiriyoruz ve iyice sıkıştırıyoruz.

4. İlk olarak hangi kumaşı overlok yapacaksak o kumaşın kenarından bir dikdörtgen kesiyoruz.

5. Daha sonra bu kesik kısmı yerleştirerek yine bir önceki tansiyon dikiş aralığı ve deseni ile dikmeye başlıyorum.

Çiçek Aparatı

October 28, 2017

Dikiş makine Çiçek Aparatı ile elbiseleriniz ve kumaşlarınızı desenlendirebilirsiniz

baskı ayağınızı vidasından çıkarınız çiçek aparatını ayak miline yerleştirirken u şeklindeki kolu iğne bağına geçirmeliyiz.

şimdi makineniz çiçek yapmaya hazır çiçek büyüklüğü ayarını kullanma kılavuzunun içindeki yönergeleri takip ederek istediğiniz şekilde çiçekler yapabilirsiniz.

Please reload

bottom of page